Çatı Işıklık Sistemleri | Sienka Küpeşte

Yapılarınızda zararlı güneş ışınlarından koruyarak dış etmenlere karşı da üstün direnç gösteren Çatı Işıklık Sistemlerini Sienka Küpeşte’den inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

{tp}
 • Anasayfa
 • ÇATI IŞIKLIK SİSTEMLERİ
 • Sienka Küpşete olarak; çatı ışıklık sistemi hizmetimizi sizlere sunmaktayız.

  Güneş ışığının iç mekana yukarıdan girmesi, çatıda yapılacak camlı açıklıklarla sağlanabilir. Bu verimli ve maliyeti düşük aydınlatma kaynağı, pencerelerden gelen normal gün ışığının yerine veya ona ek olarak kullanılabilir.

  Öte yandan, parlama ve kamaşma denetim altına alınmalı ve gerekirse panjur, gölgelik veya yansıtıcı paneller kullanılmalıdır. Yatay ve güneye bakan çatı ışıklıkları, kışın güneş ısısı kazanımını artırırlar, fakat yazın aşırı ısı kazanımının önlenmesi için yine gölgelik kullanımı gerekebilir.

  Çatı ışıklık sistemleri, cam ve plastik ışıklıklar ve sızdırmazlık elemanlarından oluşan, önceden birleştirilmiş metal çerçeveli birimlerdir. Çeşitli hazır boyutları ve kesitleri mevcuttur, fakat siparişe göre de üretilebilirler.

  Çatı pencereleri, eğimli çatılarda uygulanmak üzere tasarlanmış hazır ahşap pencerelerdir. Havalandırma ve temizlik amacıyla dönel veya çarpma pencere türlerinde üretilmektedirler. Tipik olarak 600 ila 1.200 mm genişlikte ve 900 ila 1.800 mm yükseklikte, gölgelikler, güneş kırıcılar ve otomatik kumandalarla beraber elde edilebilirler.

  Eğik camlı sistemler, eğimli cam çatılar olarak görev yapacak şekilde planlanan camlı giydirme cephelerdir.

  Işıklıklar, akrilik veya polikarbonat plastikten veya telli, tabakalı, yüksek mukavemetli veya tam temperlenmiş camdan yapılabilirler.

  Enerji tasarrufu ve yoğunlaşmanın azaltılması açısından çift cam önerilir.

  Çok katmanlı bir ışıklık sisteminde telli, yüksek mukavemetli veya tam temperlenmiş cam kullanıldığında, yapı yönetmeliği, camın kırılması durumunda aşağıya düşerek kullanıcıları yaralamasının önlenmesi için camlı açıklığın altına tel kafes yerleştirilmesini şart koşar, tekil kont birimleri istisna oluşturur.

  Düz veya oluklu plastik çatı ışıklıkları için minimum eğim 4:12 dir. Plastik kubbeler açıklığın en az %10’u kadar veya minimum 125 mm yükselmelidir.

  Çatı şıklıkları ve eğik cam sistemlerinin çerçeveleri, içeri süzülen suyun ve yoğunlaşmanın toplanarak su atma delikleri aracılığıyla dışarı atılmasını sağlayacak bir iç oluk sistemine sahip olmalıdır.

  Çatı sızdırmazlık profili, 45 dereceden daha az eğimli olan çatı ışıklıklarının kendilerini çevreleyen çatı yüzeyinden yükseltilmeleri için en az 100 mm yüksekliğinde parapetlere ihtiyaç vardır. Bu parapetler yerinde yapılabilir veya ışıklık birimlerinin bir parçası olarak üretilebilir.

  Çatı ışıklıkları birimlerinin çerçeveli bir çatı boşluğuna ihtiyaçları vardır, hem taşıyıcı çatı strüktürü hem de ışıklık birimleri tahmini çatı yüklerini taşıyacak şekilde planlanmalıdır.

  Sienka Küpeşte olarak; sizler için her zaman çözüm odaklı işler yapmayı prensip edinmiş firmamız ve alanında uzman ekibimiz ile hizmetinize hazırız. 

  Ürün Talep Formu
  • Ad Soyad :
  • Telefon :
  • E-Posta :
  • Mesaj :

  Sienka Küpeşte